Dažniausiai užduodami klausimai
Informacija atnaujinta 2024-01-31 14:01:30
Paprastai bylas pirmosios instancijos teismas nagrinėja teismo posėdžiuose. Siekiant nustatyti tiesą ir gauti kuo daugiau informacijos apie byloje sprendžiamus klausimus į teismo posėdžius visuomet šaukiami visi su byla susiję asmenys. Visų pirma, į posėdžius kviečiami tiesiogiai su byla susiję asmenys – ieškovai, atsakovai ir tretieji asmenys (civilinėse bylose), pareiškėjai, atsakovai ir tretieji suinteresuoti asmenys (administracinėse bylose), kaltinamieji ir nukentėjusieji (baudžiamosiose bylose) bei administracinėn atsakomybėn traukiami asmenys ir nukentėjusieji (administracinių nusižengimų bylose). Taip pat visų rūšių bylose gali būti kviečiami liudytojai – asmenys, kurie turi tam tikrų žinių apie aplinkybes, turinčias reikšmės nagrinėjant bylą ir priimant teisingą teismo procesinį sprendimą. Posėdžio metu visi šie asmenys duoda paaiškinimus, kuriuos išklausęs ir įvertinęs kitus byloje esančius įrodymus teismas išsprendžia bylą.
Jeigu gavote šaukimą liudyti teisme, privalote į teismą atvykti šaukime nurodytu laiku. Šaukime taip pat nurodomos pagrindinės Jūsų teisės ir pareigos. Už neatvykimą jums gali būti paskirta bauda, taip pat teismas gali nuspręsti įpareigoti policijos pareigūnus Jus atvesdinti. Jeigu dėl itin svarbių priežasčių nurodytu laiku negalite atvykti į teismą (pvz., sergate), turėtumėte iš anksto apie tai raštu informuoti teismą. Tokiu atveju teismas gali nuspręsti, kad Jūs galite liudyti kitą dieną arba išskirtiniais atvejais galite būti apklausiamas Jūsų buvimo vietoje.
Teismo posėdis vyks teismo šaukime nurodytu teismo adresu ir teismo posėdžių salėje. Teismo posėdžio salę, kurioje vyks suplanuotas posėdis, galima sužinoti ir atvykus į teismą (teisme esančiuose skelbimų monitoriuose).
Jeigu neturite šaukimo į teismą, informaciją apie numatytą teismo posėdį galite surasti per Lietuvos teismų sistemos informacinės sistemos (LITEKO) viešą tvarkaraščių paiešką:
https://liteko.teismai.lt/tvarkarasciai/paieska.aspx
Svarbiausias liudytojo vaidmuo – padėti nustatyti tiesą byloje. Teismo proceso metu turėsite neskubėdamas ir kuo tiksliau prisiminti įvykio, dėl kurio esate apklausiamas, aplinkybes, taip pat aiškiai, pakankamai garsiai teikti atsakymus ir paaiškinimus į teisėjo bei proceso dalyvių ar jų atstovų klausimus, susijusius su teismo nagrinėjama byla (apie nusikalstamą veiką, administracinį nusižengimą ar byloje sprendžiamą ginčą).
Atvykę į teismą su savimi turėkite Jūsų tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę).
Jeigu Jūsų parodymai susiję su skaičiais ar kitais duomenimis, kuriuos sunku atsiminti, liudydami teisme, galite su savimi turėti ir naudotis užrašais, dokumentais. Vėliau teisėjui pareikalavus jie turės būti pateikiami teismui ir kitiems byloje dalyvaujantiems asmenims susipažinti. Teismas taip pat gali juos pridėti prie bylos.
Paaiškinimų teikimo tvarka teismo posėdyje priklauso nuo bylos rūšies. Civilinėse bylose paprastai pirmiausia kalba ieškovas, po jo – atsakovas, o galiausiai – tretieji asmenys. Baudžiamosiose bylose pirmas kalba prokuroras, jis pateikia kaltinimą, po jo paprastai savo paaiškinimus duoda kaltinamasis, paskui – nukentėjusysis. Administracinių nusižengimų bylose pirmas paaiškinimus teikia administracinėn atsakomybėn traukiamas asmuo, o po jo – nukentėjusysis. Visi liudytojai paaiškinimus duoda po pirmiau nurodytų bylos dalyvių. Liudytojai kviečiami teismo numatytu eiliškumu, tad laukite, kol būsite pakviestas liudyti. Jeigu nesate nukentėjusysis baudžiamojoje byloje, lauksite už teismo posėdžio salės durų. Atėjus Jūsų eilei liudyti, posėdžių sekretorius pakvies įeiti į salę. Kai būsite apklaustas, turėsite likti salėje iki įrodymų tyrimo pabaigos. Teismas Jūsų prašymu, išklausęs dalyvaujančių byloje asmenų nuomonę, gali leisti Jums išeiti iš teismo posėdžio salės ir anksčiau, nei bus baigtas bylos nagrinėjimas.
Jūs galite būti teismo apklausiamas savo buvimo vietoje, jeigu teismo šaukiamas dėl ligos, senatvės, neįgalumo ar kitų teismo pripažintų svarbiomis priežasčių negalite atvykti, o dalyvaujantis byloje asmuo, kurio iniciatyva Jūs esate kviečiamas, negali užtikrinti Jūsų atvykimo. Be to, liudytojas, kuriam įstatymų nustatyta tvarka taikomos apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonės, taip pat liudytojas, kuris dėl kitų priežasčių negali atvykti į apklausą, gali būti apklausiamas garso ir vaizdo nuotolinio perdavimo priemonėmis.
Vykdomasis raštas išieškotojui pagal rašytinį pareiškimą išduodamas pirmosios instancijos teismo, vykdytinam sprendimui įsiteisėjus.
Išieškotojui vykdomąjį raštą išduoda:
1. Vykdytinam teismo sprendimui įsiteisėjus – pirmosios instancijos teismas:
pagal išieškotojo rašytinį pareiškimą;
be išieškotojo prašymo (kai konfiskuojamas turtas; kai išieškomos pinigų sumos į valstybės biudžetą; kai išieškoma nusikalstama veika padaryta žala; kai išieškomas išlaikymas, žalos, padarytos suluošinus ar kitaip sužalojus sveikatą, atlyginimas, taip pat atėmus maitintojo gyvybę).
Jeigu teismas, išduodantis vykdomąjį raštą, sudarytas iš teismo rūmų, pareiškimas dėl vykdomojo rašto išdavimo paduodamas teismo rūmams, į kuriuos paskirti teisėjas ar teisėjai išnagrinėjo bylą ar priėmė sprendimą.
2. Skubaus vykdymo atvejais – vykdytiną sprendimą priėmęs pirmosios, apeliacinės instancijos ar kasacinis teismas pagal išieškotojo rašytinį pareiškimą vykdomąjį raštą išduoda skubiai, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po sprendimo priėmimo.
Jeigu esate pakviestas liudyti baudžiamojoje byloje ir bijote kaltinamojo ar kitų asmenų įtakos teismo posėdžio metu, turėtumėte apie tai iš anksto informuoti teismą arba bylą nagrinėjantį prokurorą, kurie turi galimybes imtis priemonių jūsų saugumui užtikrinti (pvz., apklausti nuotoliniu būdu). Jeigu esate nepilnametis, jums taikoma speciali apklausos tvarka, detalesnę informaciją apie tai jums suteiks prokuroras.
Jeigu jaučiatės nedrąsiai, siūlome susisiekti su Panevėžio apygardos teismo atstovu dėl teismo savanorių pagalbos (tel. 8 45 454555 arba el. p. jolita.gudeliene@teismas.lt).
Paprastai teismo posėdis yra viešas, todėl stebėti teismo posėdį gali visi vyresni nei šešiolikos metų asmenys. Jaunesni kaip šešiolikos metų asmenys teismo posėdyje gali būti tik jei jie yra dalyvaujantys byloje asmenys arba liudytojai.
Taip, visi dalyvaujantys byloje asmenys, taip pat kiti proceso dalyviai į teismą kreipiasi ir savo parodymus bei paaiškinimus duoda stovėdami. Jeigu kuris nors iš dalyvaujančių byloje asmenų ar kitų proceso dalyvių yra ligotas arba yra kitų rimtų priežasčių, parodymai ar paaiškinimai teismui leidus gali būti duodami sėdint.
Liudytojams, ekspertams ir vertėjams atlyginamos jų turėtos su atvykimu į teismą susijusios (važiavimo bei gyvenamosios patalpos nuomos) išlaidos. Kitiems proceso dalyviams (pavyzdžiui, ieškovui, atsakovui) atvykimo į teismą išlaidos, kaip ir kitos bylinėjimosi išlaidos, gali būti priteisiamos iš priešingos šalies ,priklausomai nuo bylos išnagrinėjimo rezultato. Civilinėje byloje liudytojo ar eksperto turėtos išlaidos apmokamos bylos dalyvio, kuris prašė kviesti jį į teismo posėdį, lėšomis. Vertėjams už vertimą priklausančias sumas teismas išmoka iš tam skirtų valstybės biudžeto lėšų. Norėdami gauti išlaidų atlyginimą, turėtumėte teismui pateikti prašymą ir pridėti išlaidas patvirtinančius įrodymus.
Bylos šalys gali susipažinti su civilinės bylos teismo posėdžio garso įrašu ir gauti jo kopijas.
Bylų dalyviai internete Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portale
www.e.teismas.lt
galite matyti elektroninius dokumentus, taip pat stebėti bylos nagrinėjimo eigą – nuo dokumentų teismui pateikimo iki teismo sprendimo priėmimo. Informaciją apie įvykius byloje portalo vartotojai turi galimybę gauti elektroniniais laiškais ir žinutėmis mobiliajame telefone. Taip pat su bylos, kurios dalyvis esate, medžiaga pateikęs prašymą galite susipažinti ir teisme, kuriame yra nagrinėjama byla.
Kaltinamieji ir nukentėjusieji yra kviečiami į visus bylą nagrinėjančio teismo posėdžius, kol byla išnagrinėjama iki galo. Tuo tarpu liudytojai liudyti dažniausiai yra kviečiami vieną kartą. Tačiau, atsižvelgiant į bylos aplinkybes, teismas gali nuspręsti padaryti pertrauką arba teisiamąjį posėdį atidėti. Tokiu atveju, jei liudytojo nebuvo spėta apklausti, liudytojas bus pakartotinai kviečiamas atvykti į teismą liudyti.
Bylos visuose teismuose nagrinėjamos viešai, išskyrus atvejus, kai tai prieštarauja valstybės, tarnybos, profesinės ar komercinės paslapties saugojimo interesams.
Taip pat teisme leidžiama neviešai nagrinėti bylas dėl nusikalstamų veikų, kuriomis kaltinami jaunesni kaip aštuoniolikos metų asmenys, nusikaltimų ir baudžiamųjų nusižengimų žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui bylas ir kitas bylas, kai siekiama užkirsti kelią paskelbti žinioms apie privatų proceso dalyvių gyvenimą arba kai nukentėjusysis dėl viešo bylos nagrinėjimo gali patirti psichinę traumą ar kitokių sunkių pasekmių. Taip pat neviešame teismo posėdyje nagrinėjama byla, kai apklausiamas liudytojas ar nukentėjusysis, kuriems taikomas anonimiškumas.
Baudžiamojoje byloje tokias išlaidas atlygina teismas. Liudytojams, nukentėjusiesiems, šaukiamiems į teismą, kompensuojamos kelionės (atvykimo / išvykimo) į teismą (ar iš jo) išlaidos, o įvertinus poreikį ir gyvenamosios patalpos nuomos išlaidos. Taip pat kompensuojamas darbo užmokestis arba apmokama už atitraukimą nuo įprastinio užsiėmimo proporcingai tam laikui, kurio reikia dalyvauti teismo posėdyje. Norėdami gauti išlaidų atlyginimą, turėtumėte teismui pateikti prašymą ir pridėti išlaidas patvirtinančius įrodymus.
Nagrinėjimo teisme dalyviai turi teisę susipažinti su teisiamojo posėdžio garso įrašu ir daryti jo kopijas.
Administracinių nusižengimų bylose liudytojų, nukentėjusiųjų, ekspertų ir vertėjų turėtas išlaidas atlygina teismas. Šiems į teismą šaukiamiems asmenims kompensuojamos kelionės (atvykimo / išvykimo) į teismą (ar iš jo) išlaidos, o įvertinus poreikį ir gyvenamosios patalpos nuomos išlaidos. Taip pat kompensuojamas darbo užmokestis arba apmokama už atitraukimą nuo įprastinio užsiėmimo proporcingai tam laikui, kurio reikia dalyvauti teismo posėdyje. Norėdami gauti išlaidų atlyginimą, turėtumėte teismui pateikti prašymą ir pridėti išlaidas patvirtinančius įrodymus.
Naujienų prenumerata
Kontaktai žiniasklaidai
Teismo pirmininko padėjėja (ryšiams su žiniasklaida ir visuomene)
Jolita Gudelienė
Tel. (8 45) 454 555
El. p. jolita.gudeliene@teismas.lt
Įvertinkite mus
Kontaktai
PANEVĖŽIO APYGARDOS TEISMAS
Elektros g. 9
LT-35175 Panevėžys
Lietuva
Tel. (8 45) 46 87 65
Faks. (8 45) 46 85 83
El. paštas panevezio.apygardos@teismas.lt
Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188607531
© 2017 Visos teisės saugomos
Sprendimas freshmedia.lt